Sağlık Turizmi ve Pazarlama Danışmanlığı

A'dan Z' ye Sağlık Turizmi Pazarlaması

Türkiye birçok dünya ülkesi için önemli bir sağlık turizm destinasyonu olabilecek konumda yer almaktadır. Son yıllarda, Türkiye’nin nitelikli sağlık hizmetleri sunması, ülkemizin sağlık turizm potansiyelini arttırmıştır.

Peki başarılı bir sağlık turizmi nasıl olur?

EKİP

Sağlık turizminde hizmeti sağlayan klinik ve hastanelerin uluslararası standartlara uygun hizmet verebilmelidir. Sağlık turizmi yaparken hastane ve kliniğin yeterliliği, doktorun deneyimi ve teknik ekip donanımı çok önemlidir.Sağlık turizmi yapmaya karar verdikten sonra o birime özel bir ekip kurulmalıdır. Ekibin hepsinin ortak bir yabancı dil bilmesi gerekmekte ve hedef kitleniz hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. İyi bir ekip ile iyi bir sağlık turizmi gerçekleştirebileceğinizi unutmayın.

WEB SİTESİ

Sağlık turizmi yapmaya karar verdiyseniz yapmanız gereken ilk aşamalardan bir tanesi web sitesine sahip olmanızdır. Yurt dışından gelen bir hasta Türkiye’de bir işlem yaptırmak istediği zaman %90 oranında Google’da arama yapar. Bu aramalarda kliniğinizin web sitesinin yer alması gerekmektedir. Ayrıca hastalar doktor ve klinik hakkında bilgi almak isterler. Özellikle bir ülkeden başka bir ülkeye hareket edecek olan hastalar klinikle alakalı yeterli bilgi ve görsele ulaşmak isterler. Klinikte işlem odalarının görüntüleri kullanılan teknolojiler, doktorlar ile ilgilii detaylı bilgiler, doktorun sahip olduğu sertifikalar ve operasyıon günlerinde nerede ne şekilde karşılanacağı gibi tüm detaylarla ilgili bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Bu sayede hastaların aklındaki tüm soruları giderebilir ve güven algısını yakalayabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA KANALLARI

Dünyanın her yerinde milyonlarca kullanıcıya ulaşan sosyal medya uygulamaları her alanda olduğu gibi sağlık turizminin de vazgeçilmezidir. Sosyal medyada hedef kitlenizde olan ülkelerin kültürel kodlarına uygun içerikler üreterek o ülkedeki hastalarla daha duygusal bir bağ kurabileceksiniz. İnsanlar seyahat etmeden önce gitmek istedikleri yerleri sosyal medyadan keşfederler. Aynı zamanda bir kliniğin hesabını inceleyip oradaki yorumlar ve etkileşimlere de dikkat ederler. Bu konuda Instagram, Facebook ve Youtube kullanımı ön plana çıkmaktadır. Doktorların yaptıkları işlemleri, hastaların yorumlarını, ve kliniğinizi görmek isterler. Gelecekleri şehirdeki gezilecek turistik yerleri merak ederler. Yani kısacası sağlık turizmi kapsamında yapacağınız işlem ve hizmeti sosyal medyadan gösterebileceksiniz.

CRM

Sağlık turizmi yaparken en önemli ögelerden bir tanesi de iletişimdir. Hastalar ile kurduğunuz iletişimi iyileştirebilmek, hastaları cevapsız bırakmamak ve kontrollerini daha iyi sağlayabilmek adına CRM programına sahip olmalısınız. Bu programlar ile kliniğinizi başarıya ulaştırabilir yeni hastalarla iletişime geçerek mevcut hastalarınızın da yönetimini aynı anda sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sadece hasta ilişkilerinizin yönetimini değil personellerinizi de eş zamanlı takip edebilir ve yönetebilirsiniz. Bu sayede verimlilik ve karlılık oranınız artar. Unutmayın ne kadar çok güçlü iletişim o kadar çok başarı getirir.

SANAL SANTRAL

Sanal santral yani bulut santral iletişim ihtiyaçlarınızı kolaylaştırmaktadır. Normal bir santrale ek olarak yeni ve teknolojik özellikler sunmaktadır. Hastalar sizlere ulaşmak istedikleri tek bir noktaya bağlı kalmadan istenilen yerden telefonlara cevap verilebilir. Bu sayede yanıt verilmeyen hasta olmaz. Hastalar aradığında otomatik bir senaryoyla karşılanırlar. Birimleri kendiniz satış, operasyon, bilgi alma gibi numaralandırılabilir ve ilgili kişilere aktarılabilir. Bu bağlamda sağlık turizmi açısından dünyanın her yerinden iletişim kurulan hastalar için iletişim kolaylaşır ve kurumsal imajınızı her zaman korumuş olursunuz.

DİJİTAL PAZARLAMA / REKLAM

Medikal turizm ve tıp turizmi danışmanlığı yapan birçok firma mevcuttur. Bunların arasında mutlak bir rekabet vardır. Bu rekabeti en aza indirebilmek için sağlık turizmi dijital pazarlama çalışmaları için bir bütçe oluşturmalı ve bütçenizi en iyi şekilde kullanmanız gerekmektedir. Web siteniz ve sosyal medya hesaplarınızda yaptığınız paylaşımların rakiplerinizden önce tıklanması ve geri dönüşler alabilmeniz için mutlaka Google, Instagram, Facebook ve Youtube hesaplarınızda reklam oluşturmalısınız. Bu kısım sağlık turizmi dijital pazarlama alanında tamamen stratejiktir. Bundan dolayı reklamlarınızı bu alanda deneyimli, yurt dışındaki hastayı tanıyabilen bir dijital pazarlama uzmanına bırakmalısınız.

SATIŞ

Medikal turizmde başarılı olabilmek için önce güven sağlayabilmek önemlidir. Bu güveni satış ekibi konuşmalarıyla öncelikli olarak sağlayabilirler. Ayrıca yabancı hastalarla iletişimde olacak satış ekibinin hepsi mutlaka ileri düzey ingilizce bilmelidir. Yaptığımız araştırmalara göre günümüzdeki hastaların çoğu bilinçli ve araştırma yapan hastalardır. Bundan dolayı tüm aşamaları araştırdıktan sonra satış ekibiyle iletişime geçerler ve belli başlı sorular hakkında bilgi almak isterler. Bu bilgilendirmeyi yapan sağlık danışmanları arayan hastanın ne istediğini anlayabilmeli ve ona göre onu ikna edebilmelidir. Gerektiği takdirde doktor ile de iletişim kurmalarında yardımcı olmalıdırlar.

KURUMSAL İŞ BİRLİKLERİ

Uluslararası sağlık turizmi ile hastalar başka bir ülkede daha iyi şartlarda ve uygun fiyatlarla hem tedavi olmak hem de seyahat etmek için turizm şirketleri veya danışmanlıklara başvururlar. Sizlerde bazı şirketlerle hastane veya kliniğiniz için anlaşmalar sağlayabilirsiniz. Bu sayede pazarlama bütçesi için ayırdığınız bütçeyi yurt dışından hasta getirmek için etkili kullanabilirsiniz. Bu firmalarla Linkedin üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

B2B – B2C PORTAL VE NETWORKLERİ

Sağlık sektöründe son zamanda teknolojik birçok gelişme olduğu gibi bunları uluslararası sağlık turizmi için servis eden sistemler de gelişim göstermektedir. Bu sistemlere hastane veya kliniğinizi kaydederek burada yapılacak olan site içi seo çalışmalarıyla üst sıralarda yer alabilirsiniz. Yapacağınız iş birlikleri ile de hasta verileri elde edebilirsiniz.

SAĞLIK TURİZMİ TEŞVİKLERİ

Tıp turizmi ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından desteklenmekte olup bazı mevzuatlar içerir. Hastane ve klinikler bu mevzuatları uyguladığı takdirde teşvik desteği alabilirler. Son yıllarda teşvik desteğine başvuran hastane ve klinik işletmelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Yurt dışından hasta getirmek, teşviklerden yararlanabilmek ve uluslararası sağlık turizmi yapabilmek için belirli kriterleri yerine getirmek gerekiyor. Sağlık turizmi reklamları, tanıtımları, pazarlamaları bu konuda uzmanlaşmış ajans ve işletmeler tarafından gerçekleştirilmelidir.

NEDEN PROJEMED?

Projemed 10 yılı aşkın sağlık sektörü deneyimiyle birçok farklı uzmanlık alanına sahip doktorlarla çalışmış olup, doktor ve hasta iletişimi hakkında oldukça deneyim kazanmış bir ajanstır. Edinmiş olduğu deneyimler sayesinde sağlık sektörüne reklam/medya anlamında yön vermektedir. Medya planlamasını en iyi şekilde gerçekleştirerek uzmanların bütçe ve zaman kayıplarını önler ve hızlı bir şekilde aksiyon almalarını sağlar. Sağlık turizmi hizmeti vermek isteyen hastane ve kliniklerin dünya üzerinde daha farklı ve geniş kitlelere en iyi sağlık hizmetini sunmalarında destek olmayı amaç edinmekte ve buna yönelik stratejik planlamalar yapmaktadır.

- 10 yıllık ajans tecrübesi
- 250+ doktor
- 100+ Klinik
- 10 fazla hastaneye sağlık turizm danışmanlığı
- 50 den fazla doktora sağlık turizm danışmanlığı